APPLY NOW: 16th International Summer School "NATIONAL ENERGY AND CLIMATE PLANS 2021-2030"

16th International Summer School “NATIONAL ENERGY AND CLIMATE PLANS 2021-2030” will be organized by REIC in collaboration with the Central European Initiative (CEI), German Development Cooperation – GIZ Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit and UNESCO Regional Bureau for Science and Culture in Europe (Antenna in Sarajevo). The Summer School will be held in the Ethno village Čardaci (Vitez, Bosnia and Herzegovina) in the period of August 20-29, 2020.

Summary: The main objective of the Summer School is to train young professionals in interdisciplinary approaches to energy and climate change in their scientific work and research. The Summer School will be thematically dedicated to key dimensions of the National Energy and Climate Plans (NECPs) Energy Union has been working for the upcoming period, 2021-2030:

  1. Energy security,
  2. Internal energy market,
  3. Energy efficiency,
  4. Decarbonisation, and
  5. Research, innovation and competitiveness.

Target group:

  1. Young policy-makers and civil servants from governmental institutions, embassies and international organizations,
  2. Officers working in authorities administration (national/ regional/ local) in SEE Europe,
  3. Final year Bachler, Master and PhD students in the relevant field,
  4. Representatives of NGOs,
  5. Mid-career professionals from energy companies.

Countries: Albania, Belarus, Bosnia and Herzegovina, Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Hungary, Italy, Kosovo*, Moldova, Montenegro, North Macedonia, Poland, Romania, Serbia, Slovakia, Slovenia, Ukraine. (*The name is without prejudice to the status of Kosovo and is in line with Resolution 1244 and the ICC Decision on the Kosovo Declaration of Independence.)

Methods of work: Lectures, workshops, case studies, participatory approach

Language: English

Fee info: No participation fees. Full fellowship includes costs of full board accommodation (shared rooms) and training. Participants will cover only cost of their transport to/from the venue.

How to apply?

  1. Fill out the application form on https://forms.gle/ZBTkX1PVKF3j4YuU7 and
  2. Send your CV to info@reic.org.ba. Supporting documents (Letter of motivation, obtained certificates etc.) are recommended but not obligatory.

Number of participants is limited.

Application deadline: July 10, 2020

NOTICE: Regional Education and Information Center for Sustainable Development in South-East Europe – REIC continues to remain focus onto topics in the field of sustainable use of energy (in the wide sense) during the outbreak of the Coronavirus (COVID-19). During the Summer School, REIC will ensure all measures and equipment according to the current situation. All necessary measures will be taken during the implementation of the School (social distance, disinfection, etc.). Organizers reserve the right to change the venue or dates of the event in case of deterioration of epidemiological conditions caused by the Coronavirus (COVID-19).

First announcement


Održan webinar "Evropski zeleni dogovor" (09.06.2020.)

Planiranje projekata dekarbonizacije predstavlja kartu za pristupanje Bosne i Hercegovine različitim fondovima finansiranja (Evropska komisija, svjetske i evropske banke, različiti fondovi). Projekti dekarbonizacije su projekti smanjenja ovisnosti o fosilnim gorivima i korištenje obnovljivih izvora energije. U periodu pandemije uzrokovane virusom COVID-19, interesovanje za finansiranjem projekata energetskog i klimatskog planiranja je značajno poraslo budući da je aktualiziran broj poziva za dostavu projektnih ideja. Da bi dobila ove grantove, Bosna i Hercegovina mora imati jasnu viziju dekarbonizacije na svim nivoima, počevši od lokalnog pa do najvišeg.

Webinar „Evropski zeleni dogovor“ je organizovao Regionalni centar za obrazovanje i informisanje iz održivog razvoja za Jugoistočnu Evropu – REIC u saradnji sa njemačkim Uredom Fondacije Heinrich Böll u Sarajevu. Evrospki zeleni dogovor je ključni dokument za sve institucije, organizacije i lokalne zajednice koje teže niskokarbonskom razvoju. Webinaru su prisustvovali predstavnici različitih javnih institucija, lokalnih samoupravnih jedinica, obrazovnih institucija, nevladinih organizacija i privatnih subjekata.

Renata Abduzaimović, programska menadžerica za okoliš i klimatske promjene pri Delegaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini, predstavila je značaj Evropskog zelenog dogovora za Brisel, Zapadni Blakan te samu Bosnu i Hercegovinu. Istakla je da je to ključni prioritet Evropske unije predstavljen u decembru 2019. godine. Ovaj ambiciozni dokument, koji predstavlja novu strategiju razvoja smanjenja emisija i kreiranja novih poslova sa ciljem očuvanja okoliša, je razvijen za zemlje Evropske unije, ali budući da kontinent ne može sam postati energetski neutralan do 2050. godine, neophodna je saradnja svih zemalja. Da bi se postigao cilj, potrebno je ujediniti pravni okvir i uspostaviti saradnju svih sektora (ukupno ih je 8) koji utiču na okoliš. To su (1) čista i pristupačna energija, (2) kružna ekonomija, (3) održiva industrija, (4) zdrav i okolišno prihvatljiv način proizvodnje hrane (od polja do stola), (5) održiv način transporta, (6) održiva i pametna mobilnost, (7) očuvanje i obnova biodiverziteta te (8) eliminacija zagađivanja na efikasan i brz način.

Amila Ibričević, politička savjetnica za ekonomska pitanja u Uredu specijalnog predstavnika Evropske unije u Bosni i Hercegovini, se osvrnula na aktivnosti vezane za Evropski zeleni dogovor tokom pandemije uzrokovanom virusom COVID-19. Činjenica je da se na svjetskom nivou trenutno susrećomo sa jednom od najvećih recesija u historiji. I prije pandemije, Evropski zeleni dogovor je bio podržan od visokih svjetskih zvaničnika.  Međutim, u finansijskom pogledu je još uvijek bio u fazi razmatranja. Tokom pandemije, opredijeljenost Evropske unije je ostala prema Evropskom zelenom dogovoru i shodno tome su predložene određene realokacije budžeta. Prijedlog novog budžeta je prilagođen novonastaloj situaciji, upotpunjen sadržem o načinima finansiranja zelene tranzicije i prikazom budućnosti zelenog energetskog sektora. Pandemija je dala novu priliku i mogućnost da Evropski zeleni dogovor bude još bolji i održiviji. Sa stajališta Bosne i Hercegovine, postoji još mnogo toga što je potrebno da se uradi po pitanju poboljšanja okolišno pravnog i regulatornog okvira, smanjenja emisija te ublažavanja klimatskih promjena.

Prof. dr. Aleksandar Knežević, predsjednik udruženja IMPULSIO - Pokret za vladavinu znanja, je tokom održavanja webinara dao osnove razumijevanja energije. Objasnio je važnost ulaganja novca u projekte održivog korištenja energije te zašto mnoge inicijative nisu prihvaćene budući da se pojam "energija" ne tumači isto u širokom krugu ljudi. Knežević je istakao da je teško razumjeti energiju budući da je niko nije vidio, ali je osjetio njenu korisnost.

Prof. dr. Azrudin Husika, predsjednik organizacije REIC, je naveo razloge zašto je neophodno investirati u projekte dekarbonizacije i iste favorizirati u postkovidnom periodu. Husika je naglasio da je pandemija uzrokovala najveći pad stakleničkih gasova od 1900. godine do danas. Pad stakleničkih gasova u prvoj polovini 2020. godine je veći od onog zabilježenog tokom španske groznice, prve i druge naftne krize te sovjetske krize krajem prošlog stoljeća.  Naglasio je i da Bosna i Hercegovina emituje oko 17% manje emisija CO2 od prosjeka država Evropske unije te da je proiciranje budućnosti neizvjesna. Izlaganje je zaključio konstatacijom da je dekarbonizacija svrha samim nama - građanima, a ne ispunjavanje EU ciljeva.

Prof. dr. Sanela Klarić, zastupnica u Predstavničkom domu Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine, je navela da samo zajedničkim djelovanjem svih građana, u svim nivoima državne strukture (od državne preko entitetske do lokalne), potrebno raditi na privlačenju finansijskih sredstava za projekte dekarbonizacije. Nažalost, trenutno ne postoji jasno opredjeljenje države. Klarić je izjavila da su građani tokom pandemije COVID-19 shvatili prednosti lokalne poljoprivredne proizvodnje te da sve aktivnosti koje se poduzimaju kroz Evropski zeleni dogovor doprinose kvalitetnijim i zdravijim životom svih građana.

Cijeli webinar je dostupan na REIC YouTube kanalu: https://www.youtube.com/watch?v=MAKyUb9fdzM


WEBINAR: Evropski zeleni dogovor (09.06.2020.)

Evropski zeleni dogovor (European Green Deal) je strategija Evropske komisije koja opisuje kako će Evropa do 2050. godine postati prvi klimatski neutralan kontinent. Da bi se to postiglo, predložen je evropski zakon o klimi u kojem su uključeni svi sektori privrede, kao i:

  • ulaganje u tehnologije koje su prihvatljive po okoliš,
  • podrška industriji da uvodi inovacije,
  • uvođenje čistijih, jeftinijih i zdravijih oblika privatnog i javnog prijevoza,
  • dekarbonizacija energetskog sektora,
  • povećanje energetske efikasnosti zgrada i kućanstava,
  • rad sa partnerima na međunarodnom nivou u cilju poboljšanja globalnih ekoloških standarda.

U planu su navedena potrebna ulaganja i raspoloživi alati finansiranja, te objašnjenja kako osigurati pravednu i inkluzivnu tranziciju.

Govornici na webinaru će biti:

  • Renata Abduzaimović, Delegacija Europske Unije u BiH
  • Amila Ibričević, Ured specijalnog predstavnika EU u BiH
  • Aleksandar Knežević, IMPULSIO
  • Sanela Klarić, Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH
  • Azrudin Husika, REIC

Moderator će biti Vedad Suljić.

Pridružite nam na putu prema zelenoj budućnosti učešćem na webinaru “Evropski zeleni plan” koji će se održati u utorak, 09. juna, u 14:00 sati i u trajanju od 90 minuta.

Webinar organizuje Regionalni centar za obrazovanje i informisanje iz održivog razvoja za Jugoistočnu Evropu – REIC u saradnji sa njemačkim Uredom Fondacije Heinrich Böll u Sarajevu.

Webinar je besplatan i organizujemo ga u saradnji sa Heinrich-Böll-Stiftung Sarajevo. Webinar će se realizirati putem Zoom platforme. Potrebno je da se registrujete putem ovog linka: https://zoom.us/meeting/register/tJIlcuuqqTojHNNH6P9EBON3ykPvL4Cbwunc