EduEnergy online Konferencija: EduEnergy 2.0 – Oblikovanje budućnosti energetske tranzicije u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu

Online Konferencija EduEnergy 2.0, zakazana za 30. oktobar 2024. godine, ima za cilj kreiranje dijaloga o ključnoj ulozi stručnog obrazovanja i obuke (VET) u procesu energetske tranzicije ka obnovljivim izvorima energije na Zapadnom Balkanu. Ovaj online događaj će okupiti relevantne aktere iz sektora obrazovanja i energetike kako bi raspravljali o tome kako obrazovni sistemi mogu podržati razvoj radne snage potrebne za zelenu ekonomiju.

Zelena tranzicija, zasnovana na principima održivosti i društvene pravednosti, zahtijeva prilagodljive strategije na tržištu rada, s posebnim fokusom na “ozelenjavanje” obrazovnih sistema. Kao dio ovog procesa, EduEnergy 2.0 će se fokusirati na to kako obrazovanje može doprinijeti osposobljavanju radne snage za sektor obnovljive energije, uz promoviranje rodne ravnopravnosti, ekonomske uključenosti i socijalne održivosti.

Konferencija će okupiti predstavnike ministarstava, institucija za stručno obrazovanje i obuku (VET), privrednih komora, udruženja poslodavaca, stručnjake za obrazovanje i razvoj tržišta rada, te organizacije koje se bave društvenom održivošću i rodnom ravnopravnošću.

Profesor Toni Babarović će održati izlaganje o izboru srednjih škola, karijernoj zrelosti i rodnim stereotipima, predstavljajući izazove i podršku učenicima u Hrvatskoj. CETEOR i IRMO će prezentirati istraživanje o utjecaju energetske tranzicije na zapošljavanje i vještine radne snage u sektoru obnovljivih izvora energije na Zapadnom Balkanu, s projekcijama do 2030. godine. ERI SEE će analizirati trenutne obrazovne programe u sektoru energije i buduće potrebe za vještinama u kontekstu zelene tranzicije. Zaključci konferencije biće integrisani u preporuke za politike i korišteni za planiranje kratkoročnih i srednjoročnih akcija u sektoru obrazovanja i obuke u cilju podrške pravednoj i inkluzivnoj zelenoj tranziciji na Zapadnom Balkanu.

Konferenciju organizuje Inicijativa za reformu obrazovanja Jugoistočne Evrope – ERI SEE u saradnji sa Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit – GIZ je dio 2. Regionalne berze električne energije: Zelena agenda: Dekarbonizacija elektroenergetskog sektora na Zapadnom Balkanu konferencije i u okviru projekta Usluge obnovljive energije u obrazovanju i obuci – RESET. RESET projekat je komponenta regionalnog projekta Zelene agende: dekarbonizacija sektora električne energije na Zapadnom Balkanu, koji implementira GIZ. Projekte je naručilo Njemačko savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj BMZ.

Konferencija je međunarodnog karaktera i namjenjena je svim zainteresovanim pojedincima i organizacijama koje žele da doprinesu transformaciji obrazovanja za održivu budućnost energije u regionu.

Za dodatne informacije o samoj konferenciji, govornicima i panelu koji će omogućiti diskusiju o održivom obrazovanju za zeleni energetski sektor, posjetite stranicu događaja.

Registracija za ONLINE EduEnergy 2.0 Konferenciju će biti otvorena za sve zainteresovane pojedince, a registracija ostaje će otvorena dok se ne potvrde sva slobodna mjesta.  Svi zainteresovani mogu se registrovati OVDJE, a dostupna je i AGENDA KONFERENCIJE.

Kontakt organizatora: Education Reform Initiative of South Eastern Europe – ERI SEE, Ivana Živadinović, na e-mail adresu ivana.zivadinovic@erisee.org.

Registrujte se sada i budite dio kreiranja budućnosti energetske tranzicije u obnovljive izvore energije na Zapadnom Balkanu!


Objavljen novi članak: "Mobilizacija štednih depozita za poticanje građanske energije"

Da li ste znali da su građani Bosne i Hercegovine zainteresovani ulagati svoju štednju u obnovljive izvore energije?

Ukupni depoziti bh. građana u bankama iznosi 15,6 milijardi KM, a čak 85% tih sredstava čini štednja domaćinstava.  Ispitali smo spremnost građana da dio svoje štednje ulože u projekte građanske energije, te tako doprinesu pravednoj i decentralizovanoj energetskoj tranziciji.

REIC-ovi stručnjaci Vedad Suljic i Melina Kalem su proteklih mjeseci, uz podršku prof. Danijele Martinović sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu, radili na istraživanju potencijala štednje građana kao neiskorištenog resursa za finansiranje projekata obnovljivih izvora energije u Bosni i Hercegovini, sa posebnim fokusom na aktivno učešće građana u procesu zelene tranzicije, kroz koncept građanske energije.

Sa zadovoljstvom vas obavještavamo da je naš članak na temu ‘Springer rad - Finalna brosura’ objavljen u Springer-u i možete mu pristupiti OVDJE

Cilj ovog rada je podići svijest i educirati građane o prednostima investiranja u građansku energiju, te pružiti preporuke za politike koje će olakšati mobilizaciju štednje u ovu svrhu.

Rezultate istraživanja smo predstavili u brošuri ispod, a neki od zaključaka su sljedeći:

  • Većina ispitanika (62,9%) je spremna ulagati u OIE projekte ako bi dobili poticaj (npr. subvenciju).
  • Percepcija prepreka igra ključnu ulogu – oni koji bolje prepoznaju prepreke imaju 64% veću šansu da će uložiti uz poticaj. S druge strane, manje informisani o mogućnostima ulaganja u OIE imaju 40% manju šansu za ulaganje.
  • Osobe koje imaju štednju imaju 196% veću spremnost za ulaganje u projekte građanske energije i OIE, naglašavajući značaj finansijske sigurnosti.

Pozivamo sve zainteresovane za održivu energiju, zelenu tranziciju i finansiranje obnovljivih izvora da pročitaju članak i saznaju više o ovoj važnoj temi, ali i da podijelite Vaše mišljenje o ovome.

Ovaj rad je nastao u sklopu projekta 'Održivost planinarskog doma Prijatelj Prirode uz podršku Fondacije Heinrich Boell Sarajevo.

 


Finalna konferencija u okviru projekta GETA: Gaming for Energy Transition of Rural Areas!

Dragi sugrađani, mladi, učenici, studenti, i predstavnici lokalnih vlasti, pridružite nam se na finalnoj konferenciji u okviru projekta GETA: Gaming for 
Energy Transition of Rural Areas!  Saznajte sve o energetskoj tranziciji i energijskom siromaštvu.
Pogledajte rezultate našeg istraživanja energijskog siromaštva na području Općine Hadžići: Oficijelna stranica Općine Hadžići 
Projekat je finansiran od strane EU kroz program Erasmus+.  Ne propustite ovu priliku za edukaciju i diskusiju o budućnosti zajednice! 

Više o projektu GETA saznate na: www.getaproject.eu

Dnevni red preuzmite OVDJE